Moderní kuchyně na míru, kuchyňské linky

Kuchyně na míru - rozdělení do zón

Při plánování kuchyně na míru si prostor rozdělíme do jednotlivých zón:

Zóna pro ukládání potravin

Např. potravinová skříň s plně výsuvnými zásuvkami ve spodní části a v horní s poličkou.

Zóna ukládání nádobí

Většinou horní skříňky na talíře a hrníčky s hloubkou 300 až 350 mm a výškou 600 až 800 mm a spodní skříně na hrnce a příbory.

Zóna mytí

Zde se dnes kombinuje dřez, který má odkápavací plochu s myčkou na nádobí (je zde třeba dodržet prostor pro postavu a myčku umístit tak, aby jsme ji měli v dosahu dřezu, ale při tom uměli vyklopit dvířka).

Přípravná zóna

Tento prostor mezi dřezem a pracovní deskou by měl být mezi 800 - 1200 mm

Zóna vaření a pečení

Tuto zónu nám tvoří varná deska a trouba s mikrovnou troubou, pokud nám to prostor umožňuje, troubu s mikrovlnou troubou umístíme do vysoké skříně tak, abychom se nemuseli k troubě ohýbat. Nad varnou deskou je odsavač par. Zde musíme počítat s jeho výškou od varné desky od 600 mm do 750 mm dle typu varné desky.

Kuchyně na míru - tipy a rady

  • Výška spodních skříněk u kuchyňské linky se určuje dle výšky postavy a to tím, že si dám ruce do pravého úhlu a mezi spodní hranou pěsti a pracovní plochou mám cca 150 mm.
  • Při plánování kuchyně na míru je důležité umístění rozvodů vody, plynu a elektřiny. Častá chyba bývá v tom, že si umístím elektrickou zásuvku za vestavný spotřebič. Za vestavným spotřebičem by neměla být ani elektrická zásuvka, ani rozvod plynu a vody. Rozměry vestavných spotřebičů většinou toto neumožňují. Zásuvky vždy umístíme vedle spotřebiče a rozvody vody a plynu zasekáme do zdi.
  • Dnešní trend kuchyní je co se týče tvaru dvířek minimalistický to je dvířka jsou plná hladká a jen s malou kulatinkou. Co se týče desénu, jsou populární všechny odstíny dubu, bílá a šedá barva.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zpět na hlavní stránku